Aircraft N910K Data
2
aircraft records found
N910K
2018 Daher-Socata TBM-700, c/n 1269
Airframe Info
| Manufacturer | Daher-Socata |
| Model | TBM-700 Search all Daher-Socata TBM-700 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 1269 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N910K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC978C |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2018-12-06 |
| Registration Cancel Date | 2018-12-27 |
Owner
| Owner | Transatlantic Deliveries Trust |
| Address |
Wilmington, Delaware 19890 United States |
N910K
1962 Beech B95A, c/n TD-499
Latest photos of N910K
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | B95A Search all Beech B95A |
| Year built | 1962 |
| Construction Number (C/N) | TD-499 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming I0360 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N910K |
| Mode S (ICAO24) Code | AC978C |
| Certification Class | Standard |
| Air Worthiness Test | 1962-03-30 |
| Last Action Taken | 2010-11-09 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-12-09 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxxx, OK 73125 United States |
| Region | Southwestern |