Aircraft N9118A Data
2
aircraft records found
N9118A
1998 Aerostar International Inc S-77A, c/n S77A-3025
Airframe Info
| Manufacturer | Aerostar International Inc |
| Model | S-77A Search all Aerostar International Inc S-77A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | S77A-3025 |
| Aircraft Type | Balloon |
| Number of Seats | 9 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | None NONE |
Aircraft
| Registration Number | N9118A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9DD3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-01-05 |
| Air Worthiness Test | 1998-04-07 |
| Last Action Taken | 2008-01-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Marketing Services Inc Of Pueblo |
| Address |
Colorado Springs, CO 80904 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N9118A
Piper PA-38-112, c/n 38-82A0097
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-38-112 Search all Piper PA-38-112 |
| Construction Number (C/N) | 38-82A0097 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-235-L2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9118A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC9DD3 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1990-12-11 |
Owner
| Owner | Individual |
| Address |
, OK 73125 United States |