Aircraft N9163K Data
3
aircraft records found
N9163K
1993 Piper PA-34-220T Seneca III, c/n 34-48030
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-34-220T Seneca III Search all Piper PA-34-220T Seneca III |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 34-48030 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental TSIO-360-KB |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N9163K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACAFC0 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1993-04-01 |
Owner
| Owner | Globe Aero Ltd |
| Address |
Lakeland, FL 33807 United States |
N9163K
1947 Stinson 108-2, c/n 108 2163
Airframe Info
| Manufacturer | Stinson |
| Model | 108-2 Search all Stinson 108-2 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | 108 2163 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9163K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACAFC0 |
| Current Status | Exported to Canada |
| Delivery Date | 1952-02-01 |
| Registration Cancel Date | 1952-04-04 |
Owner
| Owner | Clover Park School District 400 |
| Address |
Tacoma, Washington 98401 United States |
N9163K
Robinson R44, c/n 0445
Airframe Info
| Manufacturer | Robinson |
| Model | R44 Search all Robinson R44 |
| Construction Number (C/N) | 0445 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9163K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACAFC0 |
| Last Action Taken | 2001-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2001-02-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ROBINSON HELICOPTER CO INC |
| Address |
Torrance, CA 905056115 United States |