Aircraft N916K Data
2
aircraft records found
N916K
2005 Van's RV-9A, c/n 001
Airframe Info
| Manufacturer | Van's |
| Model | RV-9A Search all Van's RV-9A |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 001 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N916K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACADD6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2011-08-31 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-02 |
| Last Action Taken | 2011-08-31 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Co-Owned |
| Address |
Laguna Beach, CA 92651 United States |
| Region | Western-Pacific |
N916K
1971 Beech 100 King Air, c/n B-86
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 100 King Air Search all Beech 100 King Air |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | B-86 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N916K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1971-05-00 |
Owner
| Owner | Piedmont Aviation |
| Address |
Winston-Salem, North Carolina United States |