Aircraft N9208V Data
3
aircraft records found
N9208V
2007 Team Mini-MAX, c/n MM951P
Airframe Info
| Manufacturer | Team |
| Model | Mini-MAX Search all Team Mini-MAX |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | MM951P |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N9208V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACC1AE |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-07-13 |
| Air Worthiness Test | 2007-12-09 |
| Last Action Taken | 2007-07-13 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Forest City, NC 28043 United States |
| Region | Eastern |
User Comments
Admin, 2006-06-18 04:00:00
Cancel Date: 09/06/1990
Reason for Cancellation: Unknown
Reason for Cancellation: Unknown
N9208V
1994 McDonnell Douglas MD-900 Explorer, c/n 900-00010
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-900 Explorer Search all McDonnell Douglas MD-900 Explorer |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 900-00010 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | None |
Aircraft
| Registration Number | N9208V |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
N9208V
Maule MX-7-235, c/n 10083C
Airframe Info
| Manufacturer | Maule |
| Model | MX-7-235 Search all Maule MX-7-235 |
| Construction Number (C/N) | 10083C |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9208V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACC1AE |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1990-09-06 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |