Aircraft N924V Data
2
aircraft records found
N924V
1974 Beech V35B, c/n D-9702
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | V35B Search all Beech V35B |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | D-9702 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N924V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACCEE1 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1993-02-09 |
| Air Worthiness Test | 1974-11-20 |
| Last Action Taken | 2008-03-18 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Stuttgart, AR 72160 United States |
| Region | Southwestern |
N924V
New Standard D-29A, c/n 1029
Airframe Info
| Manufacturer | New Standard |
| Model | D-29A Search all New Standard D-29A |
| Construction Number (C/N) | 1029 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N924V |
| Mode S (ICAO24) Code | ACCEE1 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1945-04-17 |
Owner
| Owner | ,SEVENE EDWARD HENRY |
| Address |
, ,somerville, ,M ,02143 |