Aircraft N928K Data
1
aircraft record found
N928K
2001 Raytheon C90A King Air, c/n LJ-1632
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon |
| Model | C90A King Air Search all Raytheon C90A King Air |
| Year built | 2001 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1632 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N928K |
| Mode S (ICAO24) Code | ACDCC3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-05-11 |
| Air Worthiness Test | 2001-04-20 |
| Last Action Taken | 2007-05-11 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gb Auctions Inc Dba |
| Address |
Spokane, WA 99224 United States |
| Region | Northwest Mountain |