Aircraft N940 Data
1
aircraft record found
N940
1927 Waco 10, c/n 751
Airframe Info
| Manufacturer | Waco |
| Model | 10 Search all Waco 10 |
| Year built | 1927 |
| Construction Number (C/N) | 751 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright CURTISS OX5 |
Aircraft
| Registration Number | N940 |
| Mode S (ICAO24) Code | AD0D27 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1995-03-20 |
| Air Worthiness Test | 1973-08-17 |
| Last Action Taken | 2008-12-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rhinebeck Aerodrome Museum |
| Address |
Rhinebeck, NY 12572 United States |
| Region | Eastern |
User contributed data
| Gross Weight | 2025 lb (919 kg) (by Daniel L. Berek on 2007-12-22 05:00:00) |
| Service ceiling | 12,000 ft (3657 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-22 05:00:00) |
| Max speed | 97 mph (156 km/h) (by Daniel L. Berek on 2007-12-22 05:00:00) |
| Overall Length | 23' 6" (7.16 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-22 05:00:00) |
| Wing Span | 30' 7" (9.32 m) (by Daniel L. Berek on 2007-12-22 05:00:00) |