Aircraft N9412H Data
1
aircraft record found
N9412H
1946 Lockheed L-049, c/n 2072
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-049 Search all Lockheed L-049 |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 2072 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 63 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Wright R-3350 |
Aircraft
| Registration Number | N9412H |
| Mode S (ICAO24) Code | AD1385 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
User contributed data
| Endurance | 3,995 miles; with max. payload 2,290 miles (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Overall Height | 23 ft, 8 in (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Overall Length | 95 ft, 3 in (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Max speed | 339 mph (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Wing Span | 123 ft (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Service ceiling | 25,300 ft (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Empty Weight | 49.392 lb (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Cruise speed | 313 mph (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Cabin width | 10 ft, 8.6 in (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Cabin height | 6 ft, 6 in (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
| Model | L-049 (by Daniel L. Berek on 2006-04-25 04:00:00) |
User Comments
Admin, 2006-04-21 04:00:00
Cancel Date: / /
Reason for Cancellation: Unknown
Reason for Cancellation: Unknown