Aircraft N94BN Data
2
aircraft records found
N94BN
2008 Vans RV-9A, c/n 91038
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-9A Search all Vans RV-9A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 91038 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D2A |
Aircraft
| Registration Number | N94BN |
| Mode S (ICAO24) Code | AD0AF5 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-07-03 |
| Air Worthiness Test | 2008-02-01 |
| Last Action Taken | 2007-07-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tacna, AZ 85352 United States |
| Region | Western-Pacific |
N94BN
1983 Gulfstream G-1159A Gulfstream III, c/n 391
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream |
| Model | G-1159A Gulfstream III Search all Gulfstream G-1159A Gulfstream III |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 391 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey MK-511-8 |
Aircraft
| Registration Number | N94BN |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |