Aircraft N94K Data
3
aircraft records found
N94K
1997 Kindig Richard K TR-1, c/n 095
Airframe Info
| Manufacturer | Kindig Richard K |
| Model | TR-1 Search all Kindig Richard K TR-1 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 095 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-235 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N94K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD0BB0 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1997-05-13 |
| Last Action Taken | 2011-11-21 |
| Current Status | Sale Reported |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Hamilton, OH 45015 United States |
| Region | Great Lakes |
N94K
1968 Lockheed L-1329 JetStar 731, c/n 5114
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-1329 JetStar 731 Search all Lockheed L-1329 JetStar 731 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 5114 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N94K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N94K
Beech D55, c/n TE665
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | D55 Search all Beech D55 |
| Construction Number (C/N) | TE665 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N94K |
| Mode S (ICAO24) Code | AD0BB0 |
| Certification Issued | 1988-06-15 |
| Last Action Taken | 1994-08-17 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1994-10-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | TGS FLYING CORP |
| Address |
Honesdale, PA 18431 |