Aircraft N9598 Data
2
aircraft records found
N9598
1998 Air Tractor Inc AT-802, c/n 802-0064
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-802 Search all Air Tractor Inc AT-802 |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 802-0064 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
PNC-4018
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N9598 |
| Mode S (ICAO24) Code | AD5986 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2003-10-16 |
| Air Worthiness Test | 2003-11-04 |
| Last Action Taken | 2006-10-17 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2017-06-09 |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Us Department Of State Inl/ao |
| Address |
Patrick Afb, FL 32925 United States |
| Region | Southern |
N9598
1973 Enstrom F-28A, c/n 162
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | F-28A Search all Enstrom F-28A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 162 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-C1A |
Aircraft
| Registration Number | N9598 |
| Mode S (ICAO24) Code | AD5986 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1976-09-29 |
| Registration Cancel Date | 1977-07-12 |
Owner
| Owner | Ronald Nilson |
| Address |
Warren, Michigan 48093 United States |