Aircraft N9761W Data
2
aircraft records found
N9761W
1968 Mooney A-2A, c/n B-274
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | A-2A Search all Mooney A-2A |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | B-274 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor C90 SERIES |
| Also Registered As |
N5477F
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N9761W |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
N9761W
1967 Piper PA-28-140, c/n 28-23245
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-140 Search all Piper PA-28-140 |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 28-23245 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9761W |
| Mode S (ICAO24) Code | AD9C7F |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-08-30 |
| Air Worthiness Test | 1967-08-02 |
| Last Action Taken | 2008-09-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Sussex, NJ 07461 United States |
| Region | Eastern |