Aircraft N977A Data
2
aircraft records found
N977A
2007 Vans RV-6, c/n 23689
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6 Search all Vans RV-6 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 23689 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N977A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD9DA6 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2007-05-01 |
| Air Worthiness Test | 2007-05-18 |
| Last Action Taken | 2007-05-01 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Houston, TX 77040 United States |
| Region | Southwestern |
N977A
Cessna 208 Caravan 1, c/n 20800108
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208 Caravan 1 Search all Cessna 208 Caravan 1 |
| Construction Number (C/N) | 20800108 |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N977A |
| Mode S (ICAO24) Code | AD9DA6 |
| Certification Issued | 1996-02-21 |
| Last Action Taken | 1996-02-21 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1996-04-05 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CARL HEALEY & ASSOCIATES US INC |
| Address |
Colchester, VT 054460228 United States |