Aircraft N9806A Data
1
aircraft record found
N9806A
2013 Vans RV-6A, c/n 22980
Latest photos of N9806A
Airframe Info
| Manufacturer | Vans |
| Model | RV-6A Search all Vans RV-6A |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 22980 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | LYCOMING O-360-A1A |
Aircraft
| Registration Number | N9806A |
| Mode S (ICAO24) Code | ADAE4F |
| Current Status | V |
Owner
| Owner | |
| Address |
, CA United States |