Aircraft N98WP Data
2
aircraft records found
N98WP
1997 Raytheon Aircraft Company C90A, c/n LJ1493
Latest photos of N98WP
Airframe Info
| Manufacturer | Raytheon Aircraft Company |
| Model | C90A Search all Raytheon Aircraft Company C90A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | LJ1493 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PT6A SER |
Aircraft
| Registration Number | N98WP |
| Mode S (ICAO24) Code | ADAACD |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-08 |
| Air Worthiness Test | 1997-09-04 |
| Last Action Taken | 2008-06-03 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Avador Llc |
| Address |
Bartow, FL 33830 United States |
| Region | Southern |
N98WP
1977 Beech 200 Super King Air, c/n BB-308
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 200 Super King Air Search all Beech 200 Super King Air |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | BB-308 |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
LN-TSA
Written off March 19, 1993
|
Aircraft
| Registration Number | N98WP |
| Mode S (ICAO24) Code | ADAACD |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |