Aircraft N9930B Data
2
aircraft records found
N9930B
2008 Hawker Beechcraft 390 Premier 1A, c/n RB-241
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft |
| Model | 390 Premier 1A Search all Hawker Beechcraft 390 Premier 1A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | RB-241 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N9930B |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | LCH-EQUIPMENT LLC |
| Address |
Wilmington, DE United States |
N9930B
Cessna 182A, c/n 34330
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 182A Search all Cessna 182A |
| Construction Number (C/N) | 34330 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N9930B |
| Mode S (ICAO24) Code | ADE022 |
| Certification Issued | 1974-10-15 |
| Last Action Taken | 1991-01-31 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1991-05-06 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Salem, OH 44460 |