Aircraft N9A Data
2
aircraft records found
N9A
1947 Beech 35, c/n D-523
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | 35 Search all Beech 35 |
| Year built | 1947 |
| Construction Number (C/N) | D-523 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor E185 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N9A |
| Mode S (ICAO24) Code | AC6A7A |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1996-07-30 |
| Air Worthiness Test | 1956-07-13 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Queensbury, NY 12804 United States |
| Region | Eastern |
N9A
NC-9-A
1925 Goodyear K-47, c/n Not found N9A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | K-47 Search all Goodyear K-47 |
| Year built | 1925 |
| Construction Number (C/N) | Not found N9A |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lawrence L-4 |
Aircraft
| Registration Number | N9A |
| Alternative Code/Name | NC-9-A |
| Current Status | Museum display |
Owner
| Owner | National Air and Space Museum - Steven F. Udvar-Ha |
| Address |
Chantilly, VA 20151 United States |