Aircraft OE-CST Data
1
aircraft record found
OE-CST
1994 Brandli BX-2 Cherry, c/n 125
Airframe Info
| Manufacturer | Brandli |
| Model | BX-2 Cherry Search all Brandli BX-2 Cherry |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 125 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Continental O-200 |
Aircraft
| Registration Number | OE-CST |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Austria |
User contributed data
| Wing Span | 6.98 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-05 12:05:40) |
| Overall Height | 1.7 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-05 12:05:40) |
| Overall Length | 5.31 m (by Jorrit de Bruin on 2012-08-05 12:05:40) |