Aircraft VH-DHP Data
3
aircraft records found
VH-DHP
2003 Beech Super King Air 350, c/n FL-339
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | Super King Air 350 Search all Beech Super King Air 350 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | FL-339 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | VH-DHP |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Harrenvale Australasia (Pty) Ltd |
| Address |
, Australia |
VH-DHP
1977 GAF N24A, c/n N24A-34
Airframe Info
| Manufacturer | GAF |
| Model | N24A Search all GAF N24A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | N24A-34 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-B17 |
Aircraft
| Registration Number | VH-DHP |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 1997-00-00 |
Owner
| Owner | NTMS |
| Address |
Darwin, NT Australia |
VH-DHP
1970 Ted Smith Aerostar 600A, c/n 60-0044-099
Airframe Info
| Manufacturer | Ted Smith |
| Model | Aerostar 600A Search all Ted Smith Aerostar 600A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 60-0044-099 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-540-G1B5 |
Aircraft
| Registration Number | VH-DHP |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |