Aircraft VH-TLC Data
3
aircraft records found
VH-TLC
1964 Piper PA-23-250, c/n 27-2689
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-23-250 Search all Piper PA-23-250 |
| Year built | 1964 |
| Construction Number (C/N) | 27-2689 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming IO-540 |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLC |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Australia |
VH-TLC
1960 Lockheed L-188C Electra, c/n 1147
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188C Electra Search all Lockheed L-188C Electra |
| Year built | 1960 |
| Construction Number (C/N) | 1147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D15 (4050 hp) |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | VH-TLC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1960-08-25 |
| Registration Cancel Date | 1972-06-06 |
Owner
| Owner | TAA Trans Australia Airlines |
| Address |
Melbourne, Victoria 3000 Australia |
VH-TLC
Charles Sturt
Lockheed L-188A Electra, c/n 1147
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Construction Number (C/N) | 1147 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 104 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
Aircraft
| Registration Number | VH-TLC |
| Alternative Code/Name | Charles Sturt |
| Current Status | Deregistered |
| Delivery Date | 1960-08-25 |
Owner
| Owner | Trans Australia Airlines |
| Address |
Melbourne, VIC 3000 Australia |
User contributed data
| Overall Length | 31.81m (104ft 6in) (by Peter Hough on 2009-05-26 04:00:00) |
| Wing Span | 30.18 m (99ft 0in ft) (by Peter Hough on 2009-05-26 04:00:00) |