Perry-warsaw Airport (01G)
Perry-warsaw Airport (01G)
01G
Perry-warsaw Airport (01G)
Perry, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 01G |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-03-07.7000W/42-44-28.9000N -78.052139/42.741361 (Estimated) |
| Elevation | 1558 ft / 474.88 m (Surveyed) |
| Land | 158 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Perry, NY |
| Location | Wyoming County, NY |
| Magnetic Variation | 10W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 793 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BUF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 1806 x 60 ft (550 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 1544.00 ft | 1552.00 ft |
| Coordinates | 42.739044N / 78.052214W | 42.743276N / 78.048715W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 10/28
| Dimensions | 3429 x 60 ft (1045 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 1549.00 ft | 1545.00 ft |
| Coordinates | 42.741456N / 78.059417W | 42.741440N / 78.046653W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |
- TURF RY 04/22 MAY BE UNUSABLE DURING MONTHS OCT-MAY; CALL 716-237-9938 FOR CONDITION.
- RY 28 200 FT FM THLD HAS 8 FT DROPOFF BOTH SIDES.
- PARALLEL TWY UNLGTD.
- FIRST 700 FT OF RY 10 SLOPES UPHILL.
- RY 4 SAFETY AREA DROPS OFF 100 FT BEFORE RY BEG., AT 125 FT L & R OF CNTRLN.
- RWY 22 +36' TREES PENETRATE PRIMARY SURFACE ON RIGHT SIDE (80' PAST RWY BEG., 120' FROM C/L).
- RWY 4 +52 FT TREES PENETRATE PRIMARY SURFACE ON RIGHT SIDE (265 FT PAST RWY BEG., 108 FT FROM C/L).
- EXISTED PRIOR TO 1959.