Smithville Municipal Airport (0A3)
Smithville Municipal Airport (0A3)
0A3
Smithville Municipal Airport (0A3)
Smithville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0A3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-48-32.8000W/35-59-07.6000N -85.809111/35.985444 (Estimated) |
| Elevation | 1084 ft / 330.40 m (Surveyed) |
| Land | 87 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Smithville, TN |
| Location | De Kalb County, TN |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 06/24
| Dimensions | 4257 x 75 ft (1298 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 58° | 127° |
| Physical elevation | 1079.00 ft | 1084.00 ft |
| Coordinates | 35.982303N / 85.815185W | 35.988561N / 85.803032W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |