Loup City Municipal Airport (0F4)
Loup City Municipal Airport (0F4)
0F4
Loup City Municipal Airport (0F4)
Loup City, NE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0F4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
098-59-24.7732W/41-17-12.0377N -98.990215/41.286677 (Estimated) |
| Elevation | 2071 ft / 631.24 m (Estimated) |
| Land | 284 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Loup City, NE |
| Location | Sherman County, NE |
| Magnetic Variation | 06E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | OLU - Columbus |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OLU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 2040 x 100 ft (622 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 2068.00 ft | 2069.00 ft |
| Coordinates | 41.285298N / 98.993888W | 41.288876N / 98.988179W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 3200 x 60 ft (975 x 18 m) |
| Surface | CONC-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2071.00 ft | 2066.00 ft |
| Coordinates | 41.290671N / 98.991123W | 41.282161N / 98.988263W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |