Brazil Clay County Airport (0I2)
Brazil Clay County Airport (0I2)
0I2
Brazil Clay County Airport (0I2)
Brazil, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0I2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-05-58.9530W/39-28-36.2480N -87.099709/39.476736 (Estimated) |
| Elevation | 645 ft / 196.60 m (Surveyed) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Brazil, IN |
| Location | Clay County, IN |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | HUF - Terre Haute |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | HUF (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2941 x 40 ft (896 x 12 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 645.00 ft | 631.00 ft |
| Coordinates | 39.476818N / 87.104920W | 39.476663N / 87.094503W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |