Atmore Municipal Airport (0R1)
Atmore Municipal Airport (0R1)
0R1
Atmore Municipal Airport (0R1)
Atmore, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 0R1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-26-48.3400W/31-00-58.3900N -87.446761/31.016219 (Estimated) |
| Elevation | 287 ft / 87.48 m (Surveyed) |
| Land | 43 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Atmore, AL |
| Location | Escambia County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | ANB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 18/36
| Dimensions | 4952 x 80 ft (1509 x 24 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 282.00 ft | 276.00 ft |
| Coordinates | 31.023022N / 87.446778W | 31.009408N / 87.446714W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 18/26 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |