Oak Grove Mcolf Airport (13NC)
Oak Grove Mcolf Airport (13NC)
13NC
Oak Grove Mcolf Airport (13NC)
Pollocksville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 13NC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-14-58.8390W/35-02-00.5700N -77.249677/35.033492 (Estimated) |
| Elevation | 27 ft / 8.23 m (Estimated) |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Pollocksville, NC |
| Location | Jones County, NC |
| Magnetic Variation | 07W (1985) |
Runway 01/19
| Dimensions | 4000 x 150 ft (1219 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 05/23
| Dimensions | 4200 x 150 ft (1280 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 09/27
| Dimensions | 4100 x 150 ft (1250 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |