Cook County Airport (15J)
Cook County Airport (15J)
15J
Cook County Airport (15J)
Adel, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 15J |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-27-13.7587W/31-08-13.6372N -83.453822/31.137121 (Estimated) |
| Elevation | 236 ft / 71.93 m (Estimated) |
| Land | 368 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Adel, GA |
| Location | Cook County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 47° | 127° |
| Physical elevation | 232.00 ft | 234.00 ft |
| Coordinates | 31.130719N / 83.460872W | 31.140036N / 83.449118W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 15/33
| Dimensions | 3999 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 234.00 ft | 234.00 ft |
| Coordinates | 31.143797N / 83.456033W | 31.134806N / 83.448678W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |