Jenkins Airport (15N)
Jenkins Airport (15N)
15N
Jenkins Airport (15N)
Wyoming, DE
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 15N |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-35-03.9000W/39-07-02.4000N -75.584417/39.117333 (Estimated) |
| Elevation | 53 ft / 16.15 m (Estimated) |
| Land | 60 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Wyoming, DE |
| Location | Kent County, DE |
| Magnetic Variation | 11W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | MIV - Millville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MIV (NOTAM-d service available) |
Runway 12/30
| Dimensions | 2035 x 70 ft (620 x 21 m) |
| Surface | TURF-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 115° | 127° |
| Physical elevation | 40.00 ft | 49.00 ft |
| Coordinates | 39.118499N / 75.587676W | 39.116146N / 75.581169W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 2842 x 70 ft (866 x 21 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| VGSI | tri-color on left | tri-color on left |