Boise City Airport (17K)
Boise City Airport (17K)
17K
Boise City Airport (17K)
Boise City, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 17K |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-30-37.6000W/36-46-27.5000N -102.510444/36.774306 (Estimated) |
| Elevation | 4174 ft / 1272.24 m (Surveyed) |
| Land | 107 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Boise City, OK |
| Location | Cimarron County, OK |
| Magnetic Variation | 09E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MLC (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 04/22
| Dimensions | 4211 x 60 ft (1284 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 49° | 127° |
| Physical elevation | 4172.00 ft | 4164.00 ft |
| Coordinates | 36.770547N / 102.515898W | 36.778058N / 102.504970W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |