Plymouth Municipal Airport (1P1)
Plymouth Municipal Airport (1P1)
1P1
Plymouth Municipal Airport (1P1)
Plymouth, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1P1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
071-45-13.2860W/43-46-45.2570N -71.753691/43.779238 (Estimated) |
| Elevation | 505 ft / 153.92 m (Surveyed) |
| Land | 111 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Plymouth, NH |
| Location | Grafton County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 12/30
| Dimensions | 2380 x 90 ft (725 x 27 m) |
| Surface | TURF-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 12 /30 EDGES AND ENDS MKD BY YELLOW CONES. RY 30 DSPLCD THRSHLD MRKD BY THREE YELLOW CONES ALIGNED PERPENDICULAR TO EACH RY EDGE. |
|
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
- RY 12/30 STRIP SOFT IN SPRING NOT MAINTAINED IN WINTER.
- ULTRALIGHT AND PARAGLIDER ACTIVITY ON & INVOF ARPT.
- NUMEROUS NON-RADIO EQUIP ACFT OPERATING FM AFLD.
- 1161' MSL MTN 1.5 NORTH RY 30 LEFT CNTRLN.
- WILDLIFE ON & INVOF ARPT.
- +3 FT DRAINAGE SWALES LOCATED 15 FT FROM EDGE, BOTH SIDES OF RWY BEGINNING AT MIDFIELD THEN WEST FOR 700 FT.
- ARPT ESTAB PRIOR 1959