Bear Lake County Airport (1U7)
Bear Lake County Airport (1U7)
1U7
Bear Lake County Airport (1U7)
Paris, ID
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 1U7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
111-20-29.9000W/42-14-59.1000N -111.341639/42.249750 (Estimated) |
| Elevation | 5932 ft / 1808.07 m (Surveyed) |
| Land | 1180 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Paris, ID |
| Location | Bear Lake County, ID |
| Magnetic Variation | 15E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Salt Lake City |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZLC - Salt Lake City |
| Tie-in FSS | BOI - Boise |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BOI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 10/28
| Dimensions | 5728 x 75 ft (1746 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 5930.00 ft | 5932.00 ft |
| Coordinates | 42.254745N / 111.347745W | 42.248079N / 111.328592W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 4590 x 60 ft (1399 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 5930.00 ft | 5930.00 ft |
| Coordinates | 42.253974N / 111.346667W | 42.241428N / 111.345218W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*RUNWAY 16/34 HAS RUNWAY SIDE STRIPE MARKING |
Basic , Good Condition |