Ranger Creek Airport (21W)
Ranger Creek Airport (21W)
21W
Ranger Creek Airport (21W)
Greenwater, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 21W |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-32-01.2000W/47-00-47.3000N -121.533667/47.013139 (Estimated) |
| Elevation | 2650 ft / 807.72 m (Estimated) |
| Land | 20 acres |
| From nearest city | 10 nautical miles SE of Greenwater, WA |
| Location | Pierce County, WA |
| Magnetic Variation | 19E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SEA (NOTAM-d service available) |
Runway 15/33
| Dimensions | 2875 x 30 ft (876 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2558.00 ft | 2583.00 ft |
| Coordinates | 47.016940N / 121.535215W | 47.009348N / 121.532106W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Numbers only , Poor Condition
*RY 15 NUMBERS FADED AND OBSCURED. |
Numbers only , Poor Condition
*RY 33 NUMBERS FADED AND OBSCURED. |