Mark Anton Airport (2A0)
Mark Anton Airport (2A0)
2A0
Mark Anton Airport (2A0)
Dayton, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2A0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-55-51.9000W/35-29-10.5000N -84.931083/35.486250 (Estimated) |
| Elevation | 718 ft / 218.85 m (Surveyed) |
| Land | 258 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Dayton, TN |
| Location | Rhea County, TN |
| Magnetic Variation | 04W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 29° | 127° |
| Physical elevation | 711.00 ft | 718.00 ft |
| Coordinates | 35.480208N / 84.935103W | 35.492282N / 84.927086W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |