Parlin Field Airport (2B3)
Parlin Field Airport (2B3)
2B3
Parlin Field Airport (2B3)
Newport, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2B3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
072-11-15.5195W/43-23-13.8915N -72.187644/43.387192 (Estimated) |
| Elevation | 783 ft / 238.66 m (Estimated) |
| Land | 125 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Newport, NH |
| Location | Sullivan County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BGR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 12/30
| Dimensions | 2140 x 80 ft (652 x 24 m) |
| Surface | TURF-G |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 773.00 ft | 779.00 ft |
| Coordinates | 43.390350N / 72.194633W | 43.388833N / 72.186853W |
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 3448 x 50 ft (1051 x 15 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 783.00 ft | 771.00 ft |
| Coordinates | 43.390300N / 72.187236W | 43.381106N / 72.184203W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
- RY 12/30 CLSD NOV 15 TO MAY 1.
- RY 18 MTN 981' MSL 2500' FM THR 600'R.
- WILDLIFE ON & INVOF ARPT.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. AVOID NOISE SENSITIVE AREA 3000 FT NW OF AIRPORT. CONTACT AIRPORT MANAGER AT 603-863-1220.
- PLINE MARKED WITH ORANGE BALLS AT APT BOUNDARY 900 FT FM AER 30.
- ESTAB PRIOR TO 1959.