Louisville Municipal Airport (2J3)
Louisville Municipal Airport (2J3)
2J3
Louisville Municipal Airport (2J3)
Louisville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2J3 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-23-05.3000W/32-59-09.4000N -82.384806/32.985944 (Estimated) |
| Elevation | 327 ft / 99.67 m (Surveyed) |
| Land | 118 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Louisville, GA |
| Location | Jefferson County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 13/31
| Dimensions | 5002 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 328.00 ft | 295.00 ft |
| Coordinates | 32.989742N / 82.391585W | 32.982121N / 82.378012W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 13 AND 31 MARKINGS FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |