Millen Airport (2J5)
Millen Airport (2J5)
2J5
Millen Airport (2J5)
Millen, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2J5 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-57-55.2916W/32-53-36.7953N -81.965359/32.893554 (Estimated) |
| Elevation | 237 ft / 72.24 m (Surveyed) |
| Land | 106 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Millen, GA |
| Location | Jenkins County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 237.00 ft | 223.00 ft |
| Coordinates | 32.898922N / 81.966761W | 32.888186N / 81.963956W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on right | 2-light PAPI on left |