Pineville Municipal Airport (2L0)
Pineville Municipal Airport (2L0)
2L0
Pineville Municipal Airport (2L0)
Pineville, LA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 2L0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-26-36.8800W/31-20-31.8900N -92.443578/31.342192 (Estimated) |
| Elevation | 100 ft / 30.48 m (Estimated) |
| Land | 103 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of Pineville, LA |
| Location | Rapides Parish, LA |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | DRI - De Ridder |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DRI (NOTAM-d service available) |
Runway 05W/23W
| Dimensions | 3000 x 100 ft (914 x 30 m) |
| Surface | WATER |
| 05W | 23W | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 18/36
| Dimensions | 3000 x 75 ft (914 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 31.346317N / 92.443531W | 31.338067N / 92.443622W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |