Walden-jackson County Airport (33V)
Walden-jackson County Airport (33V)
33V
Walden-jackson County Airport (33V)
Walden, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 33V |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
106-16-17.5000W/40-45-01.4000N -106.271528/40.750389 (Estimated) |
| Elevation | 8154 ft / 2485.34 m (Surveyed) |
| Land | 320 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NE of Walden, CO |
| Location | Jackson County, CO |
| Magnetic Variation | 10E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | DEN - Denver |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | GY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5900 x 75 ft (1798 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 8153.00 ft | 8150.00 ft |
| Coordinates | 40.744477N / 106.279264W | 40.755759N / 106.263998W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS FADED |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RUNWAY MARKINGS FADED |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
Runway 17/35
| Dimensions | 4020 x 100 ft (1225 x 30 m) |
| Surface | TURF-F |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 8139.00 ft | 8154.00 ft |
| Coordinates | 40.756272N / 106.271194W | 40.745245N / 106.271513W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 17 RY 17/35 MKD WITH INOPERABLE RY EDGE LIGHTS & ORANGE CONES; RY 22 NUMBER LCTD 125 FT FM PAVEMENT END. |