Lone Tree Ranch Airport (35CO)
Lone Tree Ranch Airport (35CO)
35CO
Lone Tree Ranch Airport (35CO)
Punkin Center, CO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 35CO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-48-32.2800W/38-52-55.2000N -103.808967/38.882000 (Estimated) |
| Elevation | 5525 ft / 1684.02 m (Estimated) |
| Land | 500 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Punkin Center, CO |
| Location | Elbert County, CO |
| Magnetic Variation | 10E (1995) |
Runway 08/26
| Dimensions | 4900 x 40 ft (1494 x 12 m) |
| Surface | GRVL |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 14/32
| Dimensions | 5250 x 55 ft (1600 x 17 m) |
| Surface | TURF |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 16/34
| Dimensions | 1900 x 55 ft (579 x 17 m) |
| Surface | GRVL |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |