Southeast Greensboro Airport (3A4)
Southeast Greensboro Airport (3A4)
3A4
Southeast Greensboro Airport (3A4)
Greensboro, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3A4 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-41-07.8000W/35-56-31.0000N -79.685500/35.941944 (Estimated) |
| Elevation | 739 ft / 225.25 m (Estimated) |
| Land | 70 acres |
| From nearest city | 8 nautical miles SE of Greensboro, NC |
| Location | Guilford County, NC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Responsible ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | RDU (NOTAM-d service available) |
Runway 17/35
| Dimensions | 3063 x 30 ft (934 x 9 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 672.00 ft | 739.00 ft |
| Coordinates | 35.945998N / 79.686915W | 35.937899N / 79.684103W |
| Gradient | 2.20 | 2.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*RY NUMBERS SMALLER THAN STANDARD. |
Nonstandard , Fair Condition
*RY NUMBERS SMALLER THAN STANDARD. |