Chain-o-lakes Airport (3IN7)
Chain-o-lakes Airport (3IN7)
3IN7
Chain-o-lakes Airport (3IN7)
South Bend, IN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3IN7 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-21-15.0380W/41-39-45.1680N -86.354177/41.662547 (Estimated) |
| Elevation | 743 ft / 226.47 m (Estimated) |
| Land | 50 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles W of South Bend, IN |
| Location | St Joseph County, IN |
| Magnetic Variation | 02W (1985) |
Runway 06/24
| Dimensions | 1500 x 110 ft (457 x 34 m) |
| Surface | TURF-SAND-F |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 09/27
| Dimensions | 1330 x 85 ft (405 x 26 m) |
| Surface | TURF-SAND-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 15/33
| Dimensions | 2100 x 125 ft (640 x 38 m) |
| Surface | TURF-SAND-F |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |