St Louis Metro-east/shafer Field Airport (3K6)
St Louis Metro-east/shafer Field Airport (3K6)
3K6
St Louis Metro-east/shafer Field Airport (3K6)
St Jacob, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3K6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-48-23.6420W/38-43-58.4710N -89.806567/38.732909 (Estimated) |
| Elevation | 477 ft / 145.39 m (Surveyed) |
| Land | 29 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of St Jacob, IL |
| Location | Madison County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | STL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NMY |
Runway 13/31
| Dimensions | 2662 x 50 ft (811 x 15 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 477.00 ft | 469.00 ft |
| Coordinates | 38.735546N / 89.809778W | 38.730251N / 89.803347W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |