Litchfield Municipal Airport (3LF)
Litchfield Municipal Airport (3LF)
3LF
Litchfield Municipal Airport (3LF)
Litchfield, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3LF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-40-28.7000W/39-09-45.0000N -89.674639/39.162500 (Estimated) |
| Elevation | 690 ft / 210.31 m (Surveyed) |
| Land | 415 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Litchfield, IL |
| Location | Montgomery County, IL |
| Magnetic Variation | 01E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | 3LF (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 09/27
| Dimensions | 3900 x 75 ft (1189 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 682.00 ft | 690.00 ft |
| Coordinates | 39.167360N / 89.683884W | 39.167355N / 89.670128W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 4002 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 685.00 ft | 680.00 ft |
| Coordinates | 39.163238N / 89.672362W | 39.152250N / 89.672305W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |