Philadelphia Gliderport (3PA2)
Philadelphia Gliderport (3PA2)
3PA2
Philadelphia Gliderport (3PA2)
Hilltown, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3PA2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
075-14-28.6280W/40-19-42.3790N -75.241286/40.328439 (Estimated) |
| Elevation | 670 ft / 204.22 m (Estimated) |
| Land | 102 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Hilltown, PA |
| Location | Bucks County, PA |
| Magnetic Variation | 12W (1985) |
Runway 01/19
| Dimensions | 2450 x 300 ft (747 x 91 m) |
| Surface | TURF |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Right |
Runway 07/25
| Dimensions | 2450 x 300 ft (747 x 91 m) |
| Surface | TURF |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |
Runway 13/31
| Dimensions | 1800 x 200 ft (549 x 61 m) |
| Surface | TURF |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Right | Left |