Roy Otten Memorial Airfield Airport (3VS)
Roy Otten Memorial Airfield Airport (3VS)
3VS
Roy Otten Memorial Airfield Airport (3VS)
Versailles, MO
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 3VS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-52-31.0000W/38-25-41.8000N -92.875278/38.428278 (Estimated) |
| Elevation | 1030 ft / 313.94 m (Surveyed) |
| Land | 40 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Versailles, MO |
| Location | Morgan County, MO |
| Magnetic Variation | 04E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Kansas City |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | COU - Columbia |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | COU (NOTAM-d service available) |
Runway 07/25
| Dimensions | 2805 x 39 ft (855 x 12 m) |
| Surface | ASPH-E |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Coordinates | 38.427125N / 92.879939W | 38.429419N / 92.870589W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*CENTERLINE MARKINGS FADED. |
Basic , Good Condition
*CENTERLINE MARKINGS FADED. |
Runway H1
| Dimensions | 50 x 50 ft (15 x 15 m) |
| Surface | CONC-G |
| H1 | ||
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Basic , Good Condition
*MARKINGS FADED. |