South Albany Airport (4B0)
South Albany Airport (4B0)
4B0
South Albany Airport (4B0)
South Bethlehem, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4B0 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
073-50-02.2000W/42-33-38.6000N -73.833944/42.560722 (Estimated) |
| Elevation | 196 ft / 59.74 m (Surveyed) |
| Land | 66 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of South Bethlehem, NY |
| Location | Albany County, NY |
| Magnetic Variation | 14W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BTV - Burlington |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BTV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 01/19
| Dimensions | 2853 x 60 ft (870 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 184.00 ft | 195.00 ft |
| Coordinates | 42.556834N / 73.833378W | 42.564617N / 73.834528W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| RVR equipment | touchdown | |
| REIL | No |