Brantley County Airport (4J1)
Brantley County Airport (4J1)
4J1
Brantley County Airport (4J1)
Nahunta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4J1 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-54-21.6000W/31-12-21.9000N -81.906000/31.206083 (Estimated) |
| Elevation | 85 ft / 25.91 m (Surveyed) |
| Land | 174 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Nahunta, GA |
| Location | Brantley County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 01/19
| Dimensions | 4000 x 75 ft (1219 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 6° | 127° |
| Physical elevation | 80.00 ft | 81.00 ft |
| Coordinates | 31.200604N / 81.906686W | 31.211535N / 81.905287W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |