Berrien Co Airport (4J2)
Berrien Co Airport (4J2)
4J2
Berrien Co Airport (4J2)
Nashville, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4J2 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-13-34.6000W/31-12-45.2000N -83.226278/31.212556 (Estimated) |
| Elevation | 240 ft / 73.15 m (Surveyed) |
| Land | 99 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Nashville, GA |
| Location | Berrien County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 4006 x 75 ft (1221 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 94° | 127° |
| Physical elevation | 240.00 ft | 234.00 ft |
| Coordinates | 31.212972N / 83.232667W | 31.212139N / 83.219889W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |