St Marys Airport (4J6)
St Marys Airport (4J6)
4J6
St Marys Airport (4J6)
St Marys, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | 4J6 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-33-29.8000W/30-45-11.7000N -81.558278/30.753250 (Estimated) |
| Elevation | 23 ft / 7.01 m (Surveyed) |
| Land | 286 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles N of St Marys, GA |
| Location | Camden County, GA |
| Magnetic Variation | 06W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5021 x 100 ft (1530 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 21.00 ft | 19.00 ft |
| Coordinates | 30.749057N / 81.561812W | 30.760224N / 81.552415W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 4001 x 75 ft (1220 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 126° | 127° |
| Physical elevation | 23.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 30.754755N / 81.564887W | 30.748293N / 81.554580W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 13/31 MARKINGS BADLY FADED. |
Non-precision instrument , Poor Condition |